2016 m. liepos 13 d., trečiadienis

Nuotekų valymo įrenginys

Pirminis sumanymas buvo įkasti bačką, kokių 10 kb. m. (nes tos mašinos, kurios atvažiuoja siurbti nuotekų yra 10 kb. m., tai didesnė neapsimoka) ir kas keletą mėnesių ją išsiurbinėti. Minties kasti "nupjautą" bačką nė nesvarstėme. Pirma - mes ne tokie, antra - o kaip paskui gerti vandenį iš už kelių dešimčių metrų esančio šulinio - su visiais skalbimo milteliais, indų plovikliais etc. fui.

 Žodiu svarstytini variantai - nuotekų valymo įrenginys arba bačka. Bačka vilioja pakankamai nedidelėmis įrengimo investicijomis - reliai jos kaina tokia, už kiek pavyks rasti bačką, plius įkasimas. Jų naudotų galima rasti už 300-400 eur, o kartais ir dar mažiau.

 Visgi pagalvojus, kad 10 kb. m. vandens mes Vilniuje sunaudojame per 2-3 mėn., mintis 4 kartus per metus (mažiausiai) valyti bačką neviliojo. Plius, mums visiškai nepriimtinas atrodė vietinių siūlymas bačką "išsivalyti" patiems  - pamiškėje. O kviestis Širvintų vandenis kainuoja ir nemažai - buvau radus, kad 1 kb. m.  išvežimas, neskaičiuojant kuro kainuoja 26 Lt, naujos informacijos nebeieškojau, bet faktas, kad pridėjus transporto išlaidas, konvertavus į eurą ir padauginus iš metinio vandens suvartojimo - suma susidarys nemenka. Tad pigus įrengimas ir tikrai toli gražu ne toks pigus eksploatavimas. Tad liko kita mintis - įrenginėti nuotekų valymo įrenginį.

 Rinkoje jų yra ne tiek jau ir mažai ir visokių.
 Gavau kelis pasiūlymus, pakalbėjau su kelias tiekėjais ir linkstu prie August & co. Tik dar liko apsispręsti dėl modelio. Vienas įrengėjas siūlo AT-9, kitas sako, kad ir AT-6 mums užteks. Pasiskambinau į patį August ir man vadybininkė pagal mūsų poreikius užtikrino, kad AT-8 mums bus kaip tik. Tiesa, viliojo ir ATC-6 - pagal savo galingumą, jis atitinka, net lenkia AT-9, o kaina mažesnė, nei AT-6. Visgi jo buvo atsisakyta, nes jo labai nerekomendavo statytojai - blogai išvalo vandenį, gali smirdėti ir pan. Žodžiu - jis sukurtas, kad galėtų kaina konkuruoti su Traideniu. Bet realiai, jo niekas (montuotojai) nenori statyti, ar bent jau nenori prisiimti atsakomybės už jį.

 Tad, jei nieko nepasikeis, bus August AT-8.
 Jo įrengimas pas mus kiek pabrangsta, nes nėra kur nuleisti išvalyto vandens ir reikės infiltracinio šulinėlio. Dar alternatyvą siūlė infiltracinius vamzdžius, pigiau kokias 150 eur, bet didelė jų užsikimšimo rizika. Tad bus infiltracinis šulinėlis. Su juo dar irgi visko gali būti, gali kartais prireikti siurblio pertekliui pumpuoti, nes pas mus aukšti gruntiniai vandenys (šulinio gylis apie 3 m.). Bet gerai tai, kad vanduo, pagal techninius parametrrus, tikrai būna išvalytas švariai, ir nors gerti netinkamas, bet daržoves laistyti galima. tad, jei jis nespės infiltruotis - laistysim daržus, arba pievą.

Griovimo darbai

Griovimo darbai iš dalies buvo tokie darbai, kuriems mes nei biudžeto numatyti nenorėjome, nei laiko "projekto" įgyvendinimo grafike skyrėme. Bet jie yra. Ir ne tokie jau menki.

Neieškosiu, kiek visi demontavimo darbai buvo įkainuoti toje sąmatoje, kur bendra sodybos renovacija mums atsieitų 125 tūkst., bet toje, mažesnėje (65 k) - 2350 Eur be PVM. Ar bereikia sakyti, kad nusprendėme sutaupyti ir  bent kažką iš šių darbų pasidaryti patys.

Pirmasis demontavimo darbų etapas - išorės dailylenčių nulupimas.
 Taip namas atrodė su dailylentėmis:

 O taip - be. Man  be dailylenčių jis gražesnis.

Atlupus lenteles pasimatė visa reali rąstų būklė. Ir ji ne tokia bloga, kokios bijojom. Yra kelios vietos, kur reikėtų išplauti ir rąstus sulopyti, bet šita siena, kuri yra nuotraukoje -  blogiausia. Mes tikėjomės blogesnio vaizdo, todėl tai, ką radome, netgi pakėlė ūpą.

 Lentutes Marius nulipo per kokias 3 valandas. Dar 1,5 užtruko nuluptų lentelių sutvarkymas - nunešimas į vietą, kur jos bus laikomos iki bus supjautos, arba, kaip svajoja tėtis - bus jomis apkaltas ūkinis pastatas.

 Antrais demontavimo etapas - krosnių (3 vnt.) demontavimas. Laukia purvinas darbas. Viliojamės mintimi, pakviesti jam tokį darbininką iš kaimo - tėtis susirado žmogų, kuris jam padeda ūkio reikaluose, kai reikia. Dienos įkainis - 20 eur. Kartais dirba su broliu už tuos pačius pinigus. Alų perkasi už savus. Taip, alų - visgi tikrai sunku yra kaime rasti žmonių, kurie negertų ir dirbtų...

Toliau lauks dar sienų griovimas, grindų lupimas ir nukasimas grunto ir stogo griovimas. apie viską  parašysiu, kai bus padaryta.







2016 m. liepos 12 d., antradienis

Parama pagal LAIF programą



Dar vienas "popierinis" įrašas, bet labai svarbus.


Galima gauti ES fondų paramą pagal Klimato kaitos specialiosios programos priemonę „Fizinių asmenų vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimas (modernizavimas), pasiekiant pastato energinio naudingumo C klasę ir sumažinant skaičiuojamosios energijos suvartojimo sąnaudas ne mažiau nei 20%.

Tinkamos išlaidos:

§ karšto vandens tiekimo ir šildymo sistemos vamzdynų ir prietaisų (radiatorių, grindų šildymo ar kt.) keitimo ar pertvarkymo, stovų balansinių ventilių įrengimo, individualios šilumos apskaitos prietaisų ir termostatinių ventilių įrengimo;

§ Langų keitimo, balkonų ir lodžijų įstiklinimo;

§ Atitvarų (įskaitant duris jose) įrengimo, gerinant šilumines patalpų charakteristikas;

§ Lauko ir tambūro durų bei vartų keitimo, kai gerinamos šilumines patalpų charakteristikas;

§ oro užtvarų įrengimas.

§ Stogo šiltinimo be dangos keitimo, stogo šiltinimo su dangos keitimu, stogo perdangos šiltinimo su stogo dangos keitimu ir kitos su stogo keitimu susijusios išlaidos;

§ Sienų ir perdangų, besiribojančių su išore, šiltinimo (išlaidos perdangų, besiribojančių su stogu, šiltinimui yra tinkamos finansuoti, jei nėra apšiltintas ar projektu nešiltinamas stogas);

§ Grindų šiltinimo virš rūsio ir grindų šiltinimo ant grunto;

§ Cokolio, pamatų šiltinimo;

§ Šilumogrąžos (rekuperacijos) įrenginių ir su tuo susijusių sistemų įrengimo ir su tuo susijusių sistemų įrengimo bei esamų vėdinimo sistemų pritaikymo šilumogrąžai;

§ Pastatų energinio sertifikavimo (pastato energinio naudingumo sertifikatas ir pažyma apie energijos sąnaudų sumažinimą);

§ Statybinių medžiagų, reikalingų projektui įgyvendinti, transportavimo išlaidos.

Daugiau informacijos čia - http://www.laaif.lt/lt/ "Parama fiziniams asmenims". Mes paraišką pateikėme ir gavome savo projektui rezervuotą sumą - iki gruodžio 1 d. turime pateikti mokėjimo prašymą su patirtomis išlaidomis ir galime susigrąžinti iki 30 procentų šildymui patirtų išlaidų (pagal maksimalias patvirtintas normas).

Paraiškos primamos kiekvieną pavasarį pirmumo principu - priimamos paraiškos tol, kol baigiama rezervuoti tiems metams skirta pinigų suma. Ankstesnias metais tas rezervavimo laikotarpis trukdavo apie dvi savaites, šiais - vos kelias dienas. Mano patarimas - pasirengti paraišką iš anksto ir laukti, kada bus paskelbtas kvietimas. Tada tik perpildyti informaciją pagal tų metų formą ( ji nedaug skiriasi nuo anksrtesnių) ir skubiai vežti į LAIF.

Pagal tos pačios programos kitą priemonę "Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas" galima gauti paramą netgi šilumos siurbliamas (oras - oras, oras - vanduo), saulės kolektoriams ir t.t.

Dar kas svarbu - lėšos yra tinkamos finansuoti, net jei jos jau yra patirtos ankstesnias metais - nuo 2012 m. O parama bus teikiama iki 2018 m.

Rudenį įrašą papildysiu, kaip sekėsi teikti dokumentus ir atlaikyti patikrinimus. Žinoma, popierizmo šiek tiek yra, ir papildomo rūpesčio. Bet gi ir galimybė susigrąžinti dalį pinigų (mūsų projekto atveju iki 6 tūkst., vilioja).





Pamatai

Mūsų sodybos namas statytas 1939 m. stogas uždengtas jau po karo 1946 m. Namo rastai perkelti iš greta buvusio kaimo ir suręsti dabartinėje vietoje. Ant pamatų, tokių, kokius tuo metu darydavo - šiek tiek akmenų su šiek tiek betono. Nors pamatai atrodo apgailėtinai, tačiau jie dar pakankamai gerai laiko namą - jokių smukimo, ar linkimo į kokią vieną pusę požymių nėra.



Bet kokiu atveju - pamatai yra vienas pirmųjų mūsų sodybos remonto žingsių - juk nedėsime naujo stogo namui, kurio pamatai nežinia kiek laiko dar laikysis.

 Visi statybininkai, kurie buvo pas mus per šiuos kelis metus atvažiavę, pamatę pamatus palinguodavo galva ir sutartinai sakydavo, kad reikia tvarkyti, bet bus sunku. Iki galo nežinau, apie kokius metodus jie galvodavo, bet mes apsvarstėme tris:

  1. Pigusis variantas - atkasti pamatus, padaryti šalia klojinius ir išlieti, kokių 20 cm pločio ir 20 cm gylio pamatėlį. Taip kartais yra daroma - išoriškai namas atrodo su pamatais. Teoriškai - senieji pamatai yra kažkiek surišti ir suvirtinti ir bent jau į šonus išbėgioti negali. Sumos nepasakysiu, bet tai tikrai pigiausias variantas.
  2. Brangusis variantas. Atkasti pamatus, kelti namą ant domkratų, demontuoti esamus pamatus, gręžti polius, daryti klojinius ir leiti pamatą po namu ir namą po to nuleisti ant naujo pamato. Tiek, kiek aš suprantu (arba kaip gražiai man statybininkas paaiškino), šis būdas būtų rimčiausias - realiai namas turėtų naują pamatą. Tačiau čia yra ir daug rizikos - keliant ant domkratų seną namą gali domkratas smigti į patrūnijusius apatinius rąstus, gali trūkti namo sienos ties palangėmis ir pan. Šio malonumo kainą mums paskaičiavo apie 5,5 tūkst. Eur be PVM. Namo pamatai yra tikrai labai svarbi namo dalis - juk baugu dėti naują stogą, apgyvendinti namo mansardą nesant tikriems, ar namo pamatai atlaikys. Buvome net beapsisprendę priimti tokį statybininkų siųlymą ir mokėti už pamatus tokius pinigus, bet aš visgi pabandžiau rasti bent kiek pigiau. Bent pabandymui. Ir radau - žr. optimalusis variantas.
  3. Optimalusis variantas. Atvažiavo, akivaizdžiai rimtas ir daug pamatų gyvenime matęs pamatininkas iš Jonavos. Išlipo iš savo autobusiuko, beveik nekalbėdamas apėjo aplink namą ir tik lingavo galva murmėdamas mantrą "oi, oi, oi".  Jo liūdną meditaciją nutraukiau užbėgdama už akių frazei, kurią išgirstame praktiškai iš visų statybininkų "o tai gal statykit naują... jums tikrai naujas kainuos panašiai". Ne, naujo mes nestatysim, norim tvarkyti šitą. Ir pamatistui duodama užduotis apgalvoti, ką geriausio su mūsų pamatais galima padaryti. Jis pasiūlo tokį variantą. Atkasti esamus pamatus, šalia gręžti 30 polių (namas 8x10 m., plius 6 kv.m. priestatėlis), daryti klojinius 25 cm. pločio ir 45 gylio pamatą (dabartinis pamatas vžyra kokie 5-10 cm virš žemės), gręžti į dabartinį pamatą skyles, ten kišti armatūrą ir surišti su nauju pamatu. Teoriškai - naujas pamatas būtų ant polių ir armatūra surištas su senu pamatu, todėl negalėtų judėti nei žemyn - aukštyn (laikytų poliai), nei į šonus - laikytų naujas pamato perimetras. Kadangi pamatas liks gerokai išsikišęs iš  sienų apdailos (apie 10 cm), ant pamato reikės dėti "palangę" - jį skardinti. Tokių pamatų su atkasimu, medžiagomis (be skardinimo) ir darbu kaina - 2100 eur. Dar nebent +100 eur, jei bus sunaudota daugiau, nei 6 kb.m. betono.
Kas labai nustebino, kai pradėjau klausinėti apie avansą, dėdė pamatistas pareiškė, kad per savo ilgametę darbo praktiką yra pastebėjęs, kad žmonės daug mieliau moka pinigus, kai mato realų užbaigtą darbą(!). Jis savo lėšomis supirks visas medžiagas, užsisakys betonvežį (kriaušę), o aš jam pinigus mokėsiu jau matydama galutinį variantą.

Kas nustebino dar. Kai klausiau apie polisterolio sudėjimą - pamatų apšiltinimą, jis į mane labai tėviškai pažiūrėjo ir pasiėmęs popieriaus skaiutę pabraižė būsimo pamato konstrukciją. Baksnodamas tušinuku parodė vietas, kur dedamas polisterolis naujuose pamatuose ir paaiškino, kad mano atveju, jo dėti neapsimoka - naujo pamato išorinėje pusėje jis bus per toli namo, kad atliktų savo funkciją, tarp seno ir naujo pamato būtų visiškai netinkama, nes trukdytų senam ir naujam pamatui "susirišti". Patarė labiau šiltinti iš vidaus grindis ir sienų perimetrą.

Tas pats ir dėl pamatų hidroizoliacijos. Kadangi rūsio neturim, siūlė nekišti pinigų ten, kur nebūtina. "Aš galiu sudėt ir daugiau uždirbt, bet kokia jums iš to bus nauda". Hm.. nenusimanau aš... bet tikiuosi, kad tikrai man nei šiltinimo,  nei hidroizoliacijos nereikia. Mintis sutaupyti pinigų man patinka.

 Įrašą papildysiu darbų ir rezultato nuotraukomis ir įspūdžiais, tikiuosi jau kitą svaitę - pamatistas žadėjo jau šį savaitgalį pradėti darbus ir per savaitę mūsų pamatus užbaigti.
 Sėkmės ir sveikatos jam.

Ką planuojame remontuoti

Kadangi ilgai galvojome apie sodybos remontą, tai daug visko ir prigalvojome. O kad ieškant statybininkų nereikėtų šimtą kartų kartų kartoti to paties - padarėme prezentaciją, ko mes norime ir ją siuntėme potencialiams statybininkams.

 Štai ji:










 Vienas rangovas labai gyrė, kad per ilgą jo darbo praktiką, tokio užsakovo dar nėra matęs :) Bet tai nepadėjo gauti mums tinkančios sąmatos - ir ji buvo mums gerokai per  didelė.

 Beje - tai labai susiję su tinklaraščio pavadinimu - turėjome iliuziją susirasti veiną rangovą ir jam patikėti visus satybos rūpesčius, sau pasilikdami tik vieną - apmokėti sąskaitas... Deja... pirmoji sąmata, kurią gavome buvo 125 tūkst. eurų!!!!!, antroji jau kiek padoresnė, bet vis tiek žiauriai didelė- 68 tūkst. Plius,į šią dar nebuvo įtrauktas nuotekų valymo įrenginys.

Mes iš principo nenorėjome remontui skirti daugiau nei 35-38 tūkst. Apžiūrėjome skelbimus - už 65-70 tūkst. jau radome pirkti neseniai renovuotų namų su žeme, todėl tokią sumą skirti remontui - mums pasirodė neracionalu.

Tad atsiraičiau rankoves ir ėmiausi darbo - per skelbiu.lt pradėjau ieškoti atskirų statybininkų ir atlikti remontą už 35-38 tūkst. Eur.
Sėkmėms mums!
Tolesniuose įrašuose parašysiu, kaip mums sekėsi.

Kam šitas tinklalapis?

Aš esu Inga. Mes su vyru keletą metų svarstę, planavę ir galvoję šiemet pagaliau ėmėmės sodybos renovacijos. Kai kilo mintis renovuoti sodybą, apie senų namų remontą neradau daug informacijos internete. Tačiau man labai padėjo kiti tinklalapiai, kuriuose žmonės aprašė savo namų statybos procesus. Paskaičius jų įrašus ir kalbėdama su statybininkais jau galėjau operuoti keliomis frazėmis, pavadinimais ir užduoti klausimus "į temą". Tad,jei šis tinklalapis kam nors padės - puiku. O šiaip -jo tikslas mums patiems fiksuoti ką, kada ir kaip darėme. Ir žinoma, kiek tai kainavo.


 O kodėl toks pavadinimas- nes mes abu taaaaip toli nuo statybų, kad toliau  būti vargiai ar įmanoma. Man, jei atvirai, dar visai įdomu, kas, kaip tose statybose vyksta, o Marius, mano vyras, daug mieliau visiškai nesigilintų į jokius renovavimo procesus, o pasiimtų jau sutvarkytos sodybos raktus. Žodžiu- tikri baltarankiai.

Nuo ko viskas prasidėjo?
Prieš kokius  6 o gal net 7 metus uošvis pranešė, kad namą reikia perdažyti ir kad tai bus šios vasaros darbas. Visi palinksėjom galvom ir sutikom, kad namo sienos jau verkiant prašosi dažų ir kad mintis tikrai gera. Tuo tas savaitgalis ir baigėsi. Jau važiuojant iš sodybos namo man kilo mintis, kad namą galima netik perdažyti, bet ir iškalti palėpę lentomis, tarkim viengubo pjovimo, ir įsirengti kambarį vasarai. Kaip tik artėjo  vasaros atostogos, todėl mintis atrodė visai nebloga. Tą beveik visą savaitę po darbo praleidau skaičiuodama, koks galėtų būti palėpės sienų plotas (namo brežinių neturėjau) ir kiek kainuotų ją iškalti. Nesu jau tikra, kokią sumą gavau, bet kažkas apie 3000 Lt. Suma atrodė pakankamai normali, todėl tą mintį išsakiau Mariui. Jis nebuvo toks optimistiškas ir užsidegęs kaip aš, bet kambarys palėpėje viliojo. Penktadienį tik nuvažiavę į sodybą užlipome į palėpę apžiūrėti savo "kambario". Deja, visos iliuzijos žlugo- namo skliautai vos laikėsi, pro juos matėsi laukas... tada supratom, kad reikia remontuoti stogą.

Po to prisidėjo mintis, kad reikia įvesti vandentiekį ir kanalizaciją. Žvalgantis toliau- kad reikia tvarkyti ir pamatus- juk nedėsime naujo stogo ant  netvirtų pamatų. Matyt nė nereikia sakyti, kad minties dažyti namą buvo atsisakyta. Bent kol kas. Jei neklystu, tais metais viskas tuo ir baigėsi-vasaros gi pas mus trumpos.

Ir taip kelis metus viskas tęsėsi, tai sąmatą ilgai sudarinėjo, tai joje daug visko nenumatė, tai mes nežinojom, kiek pinigų mums tam reikės. Tai tuokėmės ir pinigus skyrėm visai ne stogui :) Kitą vasarą laukiausi Vinco ir nežinau tiksliai kodėl, bet darbų irgi neplanavome.

Bet šiais - nuo pat sausio mėnėsio vieni kitus pajudindami nusprendėm- šiais metais būtinai!